Znamiona barwnikowe

Z Bodypedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Inaczej melanocytowe – ciemniejsze miejsca na skórze, pojawiające się w różnych okresach życia.


Rodzaje


Znamiona naskórkowe


a.)Płaskie – znajdują się w warstwie skóry. Powiększają się wraz z rozwojem człowieka. Istnieje prawdopodobieństwo, że regularnie drażnione mogą stać się zaczątkiem czerniaka, jednak ta możliwość jest bardzo niewielka.


b.)Plamy soczewicowate – zazwyczaj w większej liczbie, raczej nieduże, nieco większe od piegów, w różnych odcieniach brązu. Przeważnie na tułowiu. Powodem ich wystąpienia wraz z upływem lat może być nadmierne opalanie lub po prostu wiek powodujący pogorszenie się kondycji skóry. Plamy związane ze słońcem pojawiają się przeważnie w ciepłych porach roku u osób o raczej jasnej karnacji. Mogą ustępować samoistnie. Z kolei plamy starcze pojawiają się na stałe.


c.)Złośliwe plamy soczewicowate - mogą być początkiem czerniaka, aczkolwiek jeśli już do tego dojdzie choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg. Charakteryzuje je ciemna barwa, ale zabarwienie plamy bywa nieregularne. Mogą być wypukłe.


Znamiona komórkowe

Powszechnie występujące (właściwie każdy takie ma) znamiona o barwie zbliżonej do koloru skóry. Ich kształty oraz faktura powierzchni bywają bardzo różne. Ryzyko zezłośliwienia jest niewielkie.


Znamiona błękitne

Barwnik jest umieszczony głęboko w skórze. Kolor od jasnoniebieskiego do czarnego. Rzadko zmieniają się w czerniaka.


Znamiona wrodzone

Osiągają duże rozmiary, zazwyczaj powyżej kilkunastu milimetrów, nieregularny kształt. Mają tendencję do zezłośliwiania się.


Znamiona dysplastyczne

Dotyczą około 5 - 8% ludzi rasy białej. Zazwyczaj występują rodzinnie. Spore niebezpieczeństwo zezłośliwienia jest w przypadku tych, które występują na głowie. Trudno je obserwować i dochodzi do stałego drażnienia.


Najczęściej zezłośliwienie dotyczy znamion wrodzonych i dysplastycznych. Należy zwrócić uwage kiedy dochodzi do: - rozrostu i pogrubienia znamienia.

- nierównego rozkładu koloru.

- pojawienia się objawów zapalnych, krwawienia, swędzenia czy nadżerki.