Smilite

Z Bodypedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Metoda wybielenia zębów przy pomocy światła i specjalnego żelu. Zabieg odbywa się w obecności stomatologa.


Zabieg

Przed zabiegiem dentysta usuwa płytkę nazębną. Potem pokrywa zęby specjalnym żelem wybielającym, którego działanie wzmacnia niebieskie światło lampy Smilite. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut. Przez dwa tygodnie po zabiegu dla utrwalenia efektu stosuje się specjalną pastę do zębów oraz unika niektórych pokarmów (np. soków owocowych), które mają wpływ na barwę szkliwa.


Mechanizm działania

Wybielenie jest skutkiem działania żelu, który wchodzi w reakcję ze szkliwem i usuwa przebarwienia. Światło lampy przyspiesza uwalnianie aktywnego tlenu zawartego w preparacie i bardzo skraca czas trwania zabiegu.


Dla kogo?

Główną zaletą tej metody wybielania jest krótki czas. Można ją polecić osobom, które chcą szybko uzyskać efekt. Dla porównania: wybielanie nakładkowe trwa około dwóch tygodni. Smilite to metoda także dla większości osób, które nie mogą stosować nakładek wybielających ze względów zdrowotnych (m.in. uczulenia, kłopoty ze stawami skroniowo-żuchwowymi szczęki, przyjmowanie silnych leków).


Rezultaty

Do uzyskania wymaganego efektu wystarczają 1-2 zabiegi (drugi w razie potrzeby powtarza się po 10 dniach). Efekt wybielenia utrzymuje się przez okres od 6 miesięcy do roku.


Przejściowe efekty uboczne i przeciwwskazania

U części osób może po zabiegu występować uczucie nadwrażliwości, które jednak mija po kilku kolejnych godzinach. Jest możliwość złagodzenia tego przejściowego stanu przez specjalne preparaty.

Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim sytuacji kiedy pacjent ma dobrze widoczne wypełnienia uzębienia, koronki, protezy lub używa licówek. Sztuczny materiał nie ulega wybieleniu i będzie odbiegał kolorem od zębów. Zabiegu nie stosuje się też u osób z zaawansowaną paradontozą oraz u kobiet w ciąży.


Zabiegi podobne

  • Wybielanie nakładkowe – na zęby, przez kilkanaście dni, nocami, zakłada się specjalna szynę z preparatem wybielającym.
  • Licówki – na zęby nakleja się płatki regulując tym samym nie tylko kolor, ale też kształt uzębienia. Stosowanie licówek wymaga zeszlifowania (zabieg nieodwracalny) powierzchni zębów.