Liposukcja

Z Bodypedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Odessanie tłuszczu. Usunięcie części tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała. Odbywa się przy pomocy specjalnej rurki wprowadzonej przez nacięcie pod skórę.

To nie jest zabieg likwidujący otyłość, a raczej metoda na modelowanie ciała.


W ten sposób można kształtować:

  • brzuch,
  • pośladki i uda,
  • twarz oraz szyję,
  • ramiona,


Rodzaje

W gabinetach stosuje się teraz głównie metodę mokrą liposukcji, która polega na podaniu pod skórę płynów rozbijających (rozluźniających) tkankę tłuszczową przed odessaniem. Ta metoda wymaga stosowania mniejszej mocy podciśnienia do odsysania niż przypadku starszej, coraz rzadziej używanej metody suchej liposukcji, kiedy lekarz usuwa tłuszcz bez uprzedniego podania płynów.


Dodatkowe możliwości


- liposukcja wibracyjna – kaniula pod skórą porusza się w przód i co powoduje ułatwienie odsysania,

- liposukcja przy pomocy kaniuli emitującej ultradźwięki ,

- BodyTite – liposukcja z jednoczesnym naprężeniem skóry

- tumescent –liposukcja z podaniem płynu znieczulającego (można łączyć z innymi metodami),

- odsysanie kaniulą emitującą promienie laserowe.


Przebieg

Zabieg w zależności od obszaru odessania odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Od jego zakresu zależy też czas trwania. Pacjent na kilka godzin przed znieczuleniem nie powinien nic jeść. Nawet na dwa tygodnie przed zabiegiem powinien zaprzestać palenia tytoniu. Samo odsypywanie tłuszczu trwa kilkadziesiąt minut. Lekarzy wykonuje kaniulą powolne ruchy z góry na dół zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom skóry czy mięśni. Odessany płyn trafia do przezroczystego zbiornika, a prowadzący zabieg ocenia po jego barwie, czy nie ma do czynienia z nadmiernym krwawieniem. Po zabiegu pacjent jest ubierany w specjalną odzież uciskową. Przez pierwszą dobę nosi ją stale. W kolejnych 2-3 tygodniach można stopniowo zwiększać czas przebywania bez ubrania uciskowego. Przez kilka godzin po liposukcji może odchodzić do sączenia się płynów ustrojowych z nacięć.


Przeciwwskazania

Chorób serca i płuc.

Cukrzyca.

Alergia na leki.

Kłopoty z krzepliwością krwi.

Nieadekwatne oczekiwania pacjenta.


Skutki

Wyszczuplenie, wymodelowanie określonych partii ciała. Zmiana na mniejsze rozmiarów ubrań. Poprawa wyglądu.

Zabieg przynosi spodziewane efekty u osób które mają w miarę jędrną skórę, co oznacza, że po 40-50 roku życia na pewno nie uzyska się tak dobrych rezultatów jak u osób młodszych. W sytuacjach kiedy pozostaje sporo luźnej skóry można zastosować abdominoplastykę.


Rekonwalescencja

Powrót do pełnej aktywności po około 2 -4 tygodniach. Powrót do pracy zawodowej po kilku dniach, choć zależy to od miejsca liposukcji (najdłużej dolegliwości odczuwają i odpoczywać powinny osoby po liposukcji brzucha). Pełny efekt zabiegu jest widoczny po 3 miesiącach.


Możliwe komplikacje

  • zaburzenia czucia, zgrubienia i zapadnięcia w miejscach odessania,
  • martwica skóry,
  • zmiany barwy skóry.
Liposukcja nie jest zabiegiem trwałym. Jej efekty można utrzymać jedynie zmieniając tryb życia, 
stosując dietę.