Chirurgiczny lifting twarzy

Z Bodypedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Inaczej facelifting. Zabieg polega na usunięciu obwisłej skóry z rejonu twarzy i szyi. Pozwala pozbyć się głębokich fałdów i wymodelować twarz tak, że pacjent wygląda kilka lat młodziej


Przebieg

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub przy użyciu analgosedacji. Chirurg nacina skórę zazwyczaj pod włosami, w miejscach na tyle dyskretnych, aby ukryć blizny. Skóra jest naciągana, a jej nadmiar usuwany. W razie potrzeby można usuwać tkankę tłuszczową (np. poprzez liposukcję). Chirurg dokonuje także napięcia powięzi. Operacja może trwać 2-3 godziny w zależności od zakresu (bywa, że równocześnie przeprowadzane są inne zabiegi na twarzy). Po jego zakończeniu zazwyczaj po obu stronach twarzy umieszcza się na czas około doby dren, który ma odprowadzać gromadzące się płyny i ułatwiać tym samym proces gojenia. Na twarz zostaje także założony opatrunek usztywniający, który jest zdejmowany po kilku dniach.


Rekonwalescencja

Pobyt w szpitalu trwa przeważnie jeden dzień. W pierwszych dniach mogą występować obrzęki o dolegliwości bólowe. Pojawia się czasem także problem z odczuwaniem bodźców na twarzy. Ten stan ustępuje najpóźniej po kilkunastu dniach. Powrót do pełnej aktywności po około dwóch tygodniach.


Przeciwwskazania

  • osłabienie
  • skazy naczyniowe
  • kłopoty z krążeniem
  • cukrzyca
  • stany zapalne skóry i zatok