Chirurgiczna korekcja nosa

Z Bodypedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Grupa co najmniej kilkunastu zabiegów chirurgicznych związanych ze zmianami wyglądu nosa, a także usuwaniem wad jego budowy, czy zmian pourazowych. Do najmniej inwazyjnych należy modelowanie chrząstki lub czubka nosa. W efekcie nos staje się węższy i delikatniejszy. Bywa, że korekcję nosa przeprowadza się równocześnie z korekcją brody, dzięki czemu można wykorzystać tkanki usunięte z nosa (garb) do powiększenia brody oraz przy okazji jednego zabiegu nadać całej twarzy właściwe proporcje.


Warianty

Jeśli zmiany obejmują także elementy kostne mamy do czynienia z pełną osteotomią. Jest to znacznie bardziej skomplikowane, ale też skutek jest bardziej spektakularny. Można w efekcie zniwelować lub całkiem wygubić garb na nosie i zmienić całkowicie proporcje twarzy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym , trwa ok 2 godzin. Po operacji nosi się specjalny opatrunek szynujący przez ok 2 tygodnie , a później plastry szynujące przez kolejne 2 tygodnie.


Rekonwalescencja

Okres przerwy w pracy – około 10 dni. Okres pełnego powrotu do aktywności – do 6 tygodni.


Wskazania

Operacja dla osób niezadowolonych ze swojego wyglądu lub wymagających interwencji chirurgicznej po urazach nosa, czy też ze względu na wady budowy tego narządu. Przy szczególnie dużych deformacjach może nastąpić konieczność kolejnych zabiegów.


Przeciwwskazania

Nie powinno się jej wykonywać, jeśli istnieje ryzyko powstania zakrzepów lub zatorów w układzie krwionośnym. Nie wykonuje się jej bezwzględnie u osób, u których nos ciągle rośnie.