Analiza pierwiastkowa minerałów z pełnej krwi

Z Bodypedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Można dzięki niej określić poziom: magnezu, wapnia, żelaza, cynku, miedzi, selenu, sodu, potasu.


Wskazania

Wartość tej metody wynika z faktu, że wiele pierwiastków (np. potas, magnez, cynk) występuje w znacznym stopniu wewnątrz komórek. W przypadku nawet znacznych niedoborów tych pierwiastków, poziom elektrolitów (czyli standardowe badanie krwi) nie wykazuje niedoborów, ponieważ są one wyrównywane kosztem koncentracji tych pierwiastków wewnątrz komórek. Dopiero w przypadku bardzo znacznych niedoborów, kiedy u pacjenta pojawiają się już bardzo wyraźne symptomy, zmienia się też poziom elektrolitów. Natomiast analiza z pełnej krwi wykazuje niedobory o wiele wcześniej, niż wykaże to standardowe badanie.


Zalety

W wyniku przeprowadzonej analizy pierwiastkowej z pełnej krwi uzyskuje się nie tylko wskazania do substytucji. Wiele metod terapeutycznych wykazuje znacznie większą skuteczność, jeśli wyrówna się najpierw zaburzenia gospodarki minerałowej. Najczęściej jednak nie mamy do czynienia z prostym przypadkiem niedoboru jednego pierwiastka. Bardzo ważne są relacje pomiędzy poszczególnymi substancjami. Kombinowane niedobory nie pozwalają się usunąć przez proste suplementowanie poszczególnych pierwiastków. W wyniku takiego postępowania najczęściej uzyskuje się co najwyżej przedawkowanie zamiast pozytywnego efektu. Analiza pierwiastkowa minerałów z pełnej krwi, ze względu na swą dokładność, pozwala uniknąć takich sytuacji.


Selen - szczególny pierwiastek

Selen jest pierwiastkiem pokrewnym z siarką.W naturze występuje też w aminokwasach w miejscu siarki, jak np. metionina selenowa. Ludzkiemu organizmowi jest potrzebny m.in. do neutralizowania wolnych rodników. W naszej części Europy łatwo o niedobory selenu (przyczyną jest skład gleby, w której mało jest tego pierwiastka). Wszystko to powoduje, że badanie poziomu selenu jest jednym z istotniejszych zarówno dla ludzi zdrowych jak i cierpiących na nowotwory, ciężkie stany zapalne, chroniczne biegunki.